Ikonografia Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Fundacja ,,Dziedzictwo” w roku 2021 realizowała projekt ,,Ikonografia  Sanktuarium Pasyjno –Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej’’ który jest współfinansowany przez Wadowickie Starostwo Powiatowe  w  ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury w 2021r.

Przedmiotowy projekt jest kontynuacją wielu inicjatyw podejmowanych od sześciu lat przez Fundację Dziedzictwo, których celem jest popularyzacja historii oraz dzielenia się wiedzą o kulturze Ziemi Wadowickiej. Zadaniem tym odpowiadamy na oczekiwania uczestnikównaszych spotkań oraz  rozbudzamy potrzeby społeczne w obszarze kształtowania świadomości historycznej mieszkańców naszego miasta i powiatu a także potrzebę obcowania z kulturą.

Miło nam przekazać, iż Ojciec dr Cyprian Moryc OFM poprowadził dwa wykłady tematyczne ilustrowane prezentacją.  Pierwsze spotkanie w dniu 28 października pt. ,,Bernardynki rubensista  Franciszek Lekszycki i jego dzieła w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadziło liczą rzeszę uczestników oraz odbiorców uczestniczących w transmisji on – line.

Ojciec Cyprian Moryc przedstawił postać artysty – zakonnika – malarza, którego dzieła znajdują się nie tylko w Kalwarii Zebrzydowskiej ale także wielu innych kościołach. Dla wielu uczestników było to piękna lekcja historii sztuki ale także duże przeżycie artystyczne i duchowe.

Drugi temat ,,Kompleks pasyjny Kalwarii Zebrzydowskiej jako ucieleśnienie piątej ewangelii” prezentowany  był w dniu 4 listopada 2021r.  

W związku z realizacją tego zadania, zwróciliśmy się do o. Gracjan Kubicy Kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej o umożliwienie zorganizowania tego wydarzenia, w Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma Klasztoru OjcówBernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jednocześnie wystąpiliśmy do Ojca Kustosza oraz Starosty Wadowickiego Eugeniusza Kurdasa  z prośbą  objęcia naszych działań patronatem honorowym.

Wsparcie zadań realizowanych w 2021 moralnym i intelektualnym autorytetem Kustosza Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Starosty Wadowickiego  było dla nas wyróżnieniem i zachętą do dalszej pracy.  

W roku 2021 nadal realizowaliśmy przemyślany, cykliczny plan, przypominania mieszkańcom powiatu lokalnej historii – kontynuujemy zadanie podjęte w latach poprzednich, wędrując śladami działalności M. Zebrzydowskiego Fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej, ale także ,,ojca’’ wielu innych wspaniałych fundacji. 

Ocalamy od zapomnienia, mało znane dla mieszkańców Powiatu Wadowickiego, zabytki kultury oraz historię zapisaną w tych fundacjach – bezpośrednio lub pośrednio związaną z dziejami miast i miejscowości Ziemi Wadowickiej – w szczególności Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Proponowana tematyka, znajduje licznych odbiorców, pozwala poszerzać grono osób propagujących wiedzę o lokalnej historii, uczy patriotyzmu, a przede wszystkim łączy pokolenia. W 2021 roku opowiedzieliśmy kolejnej grupie mieszkańców Ziemi Wadowickiej  o przeszłości Kalwarii Zebrzydowskiej, Powiatu Wadowickiego oraz Małopolski, która pozostaje bardzo mocno osadzona w historii i kulturze państwa polskiego.

Pragniemy także przekazać, iż w realizacji zadań mających na celu popularyzację wiedzy historycznej przez Fundację ,,Dziedzictwo” merytorycznej pomocy udzielali nam pracownicy naukowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej czy Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Wdrażanym przez Fundację (w poprzednich latach) przedsięwzięciom – obejmując patronatem honorowym kolejne projekty – towarzyszyli Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Kustosze Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, Przełożony Klasztoru Ojców Bonifratrów w Zebrzydowicach czy Klasztoru na Karmelu w Wadowicach, Starosta Wadowicki jak również  inne zacne  i szanowane osoby.

Zadania wykonane w 2021r. to kolejne – bardzo udane – przedsięwzięcia organizowane przez fundację, które przybliża mieszkańcom dziedzictwo kulturowe Małopolski. Takie spotkania z kulturą naszej Małej Ojczyzny  ubogacają ich uczestników, a także przyczyniają się do popularyzacji wiedzy o lokalnej historii.

Wprowadzenie do filmu.

,, Ikonografia Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej’’

 

28.10.2021 r. godz. 18.00

,, Bernardyński rubensista Franciszek Lekszycki i jego dzieła w Kalwarii Zebrzydowskiej ‘’

 

4.11.2021 r. godz. 18.00

,,Kompleks pasyjny Kalwarii Zebrzydowskiej ucieleśnieniem piątej ewangelii”

Szanowni Państwo!

Po okresie rocznej przerwy – zatrzymania z powodu pandemii oraz realizacji naszych spotkań tematycznych w 2020r. tylko w formie zdalnej, końcem roku 2021 w ramach działalności Fundacji Dziedzictwo postanowiliśmy spotkać się                  z Państwem w formie hybrydowej; stacjonarnej – w murach Klasztoru Ojców Bernardynów  w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w transmisji online.

Jest to możliwe dzięki wsparciu i uprzejmości wielu naszych sojuszników.

Składam podziękowanie Ojcu Gracjanowi Kubica Kustoszowi Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej za objęcie naszych działań projektowych honorowym patronatem, a także bratu Samuelowi Portka Ekonomowi Klasztoru Ojców Bernardynów  w Kalwarii Zebrzydowskiej                     za udostępnienie nam sali konferencyjnej na cele spotkania.

Dziękuję Panu staroście Eugeniuszowi Kurdasowi za wsparcie finansowe                           i objęcie działań projektowych honorowym patronatem.

Dziękuję wszystkim uczestnikom, stałym bywalcom naszych spotkań oraz tym którzy byli z nami pierwszy raz – zarówno na sali konferencyjnej jaki poprzez transmisję online.

Było wśród nas wielu znamienitych gości, którym kłaniamy się nisko i prosimy                o dalszą współpracę. Państwa obecność była i będzie dla organizatorów dopingiem do dalszej pracy na rzecz krzewienia lokalnej kultury.

Najgoręcej pragniemy podzelować prelegentowi – Ojcu  dr Cyprianowi Januszowi Moryc – za to, że zgodził się podzielić swoją wiedzą i pasją.  

Szanowni Państwo!

Zadanie to współfinansowane było przez  Powiat Wadowicki w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury na 2021rok.

Fundacja Dziedzictwo już od 2015 roku jest organizatorem spotkań propagujących wiedzę o lokalnym dziedzictwie kulturowym. 

Tegoroczna tematyka była  wypełnieniem prośby kierowanej przez wiele środowisk –  potrzeby kontynuacji historycznych spotkań tematycznych, które cieszą się z bardzo dużym zainteresowaniem  odbiorców. 

Dlatego  w bieżącym roku  kontynuowaliśmy cykl spotkań z historią obejmujący tematycznie zdobycze kultury Ziemi Wadowickiej.

Opowiedzieliśmy naszym odbiorcom o zasługach naszych bohaterów.                    Celem jest ocalenie od zapomnienia ich dzieł, które tworzyli dla swojej Ojczyzny a także kultywowanie pamięci o tych ważnych  i wspaniałych osobach. 

Spotkania były dokumentowane materiałem filmowym oraz zdjęciowym który państwu prezentujemy.

Wykład został także zapisany w sieci Internetu na kanale YouTube. 

 

Podziękowania:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *