„Przeciw nudzie nawet bogowie walczyli daremnie”.
/Fryderyk Nietzsche/
Etiuda Zebrzydowska to opowieść o spotkaniu dwóch całkiem różnych światów. Monika studiuje reżyserię w szkole filmowej, jednak tak naprawdę nie mając nic do powiedzenia od siebie, wolałaby dostać wszystko podane na tacy albo wykorzystać cudzą twórczość… Jak to zwykle bywa, odkłada w nieskończoność trudny dla siebie wysiłek tworzenia. Tymczasem ma już niewiele czasu. Oto w sobotę mija ostateczny termin egzaminu, na którym powinna przedstawić pendrive z gotową etiudę, a w poniedziałek jeszcze nie wie, co kręcić… Z pomocą jej przychodzi przyjaciółka Zuza, która przed wielu laty uczęszczała na kółko teatralne prowadzone przez „Pana Artystę”. Znając jego fascynację postacią Mikołaja Zebrzydowskiego, kieruje ją do Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach, gdzie obecnie on zamieszkał. Ostatnią deską ratunku dla przyszłej reżyser ma się stać drobny wybieg: „mów tylko, że chcesz kręcić film o Zebrzydowskim”.
Czy rzeczywiście spotkanie z Artystą ocali marzenia o karierze Moniki? Czy pomoże chorującemu na depresję Artyście?
Czy przypomni nieco zapomnianą postać Mikołaja Zebrzydowskiego? Obejrzyj zwiastun filmu:
W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy mieli wyjątkową okazję, by obejrzeć Etiudę. Podczas „Majówki u Bonifratrów” 25 i 26 V po każdej Eucharystii (porządek Mszy św. w Konwencie: sobota – 18.00, niedziela – 6.30, 9.30 i 18.00,) zostanie urządzona jego projekcja w refektarzu. W „Etiudzie Zebrzydowskiej” – trzeciej części nagrywanego w Konwencie „Tryptyku Zebrzydowskiego” – wzięli udział mieszkańcy DPS, uczestnicy WTZ, bracia, pracownicy i wolontariusze wraz z wybitnymi aktorami Piotrem Piechą, Rafałem Gralewskim, doskonale zapowiadającą się Weroniką Wyką i gościem specjalnym na planie Jerzym Trelą.
Film powstał z okazji zbliżającego się 400-lecia śmierci M. Zebrzydowskiego, który w 1599 r. ufundował w swoich dobrach rodowych w Zebrzydowicach szpital dla rannych żołnierzy.
Producentem filmu i organizatorem majówki jest Stowarzyszenie dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego, a patronat honorowy objął prowincjał Bonifratrów Brat Łukasz Dmowski.
Zadanie współfinansowane jest ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego pt. „Zebrzydowski 2019” realizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. „Zadanie realizowane w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru LGD Gościniec 4 Żywiołów na lata 2014-2020”.